Blog Firmowy

Blog Firmowy

26.03.2024

Umowa wdrożeniowa – co powinno się w niej znaleźć?

Wdrożenie rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwie jest dokonywane na podstawie ustaleń między stronami zawartych w umowie. Takie kontrakty określa się zwykle jako umowy wdrożeniowe. Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie wdrożeniowej i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

25.03.2024

Likwidacja stowarzyszenia – jak rozwiązać stowarzyszenie krok po kroku?

Stowarzyszenia – obok fundacji – stanowią istotny element sektora NGO, realizując zadania społecznie przydatne w ramach swoich celów statutowych. Ich funkcjonowanie zostało uregulowane przepisami ustawy prawo o stowarzyszeniach. Kiedy osoby tworzące stowarzyszenie decyduję się na zakończenie jego bytu, należy dochować określonych formalności. Jak wygląda procedura likwidacji stowarzyszenia według obowiązujących przepisów?

25.03.2024

Likwidacja spółki partnerskiej – jak rozwiązać spółkę partnerską?

Spółka partnerska to specyficzny rodzaj spółki osobowej, zarezerwowanej dla osób wykonujących tzw. wolny zawód. Jej regulacja w kodeksie spółek handlowych jest dosyć krótka, ale częściowo nawiązuje do przepisów określających zasady funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółki jawnej. Z tego względu procedura likwidacyjna niekiedy budzi wątpliwości. Jak przebiega likwidacja spółki partnerskiej i co warto o niej wiedzieć?

20.03.2024

Czy fundacja może przetwarzać dane osobowe?

Fundacje to istotna część trzeciego sektora gospodarki. Ich głównym zadaniem jest realizacja celów społecznie lub gospodarczo użytecznych. W ograniczonym zakresie mają one również możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Status fundacji jest jednak specyficzny, stąd częsta wątpliwość, która rodzi się po stronie fundatora, dotycząca przetwarzania danych osobowych. Czy fundacje mogą przetwarzać dane osobowe i jak powinny je chronić?

18.03.2024

Czy fundacja może zarabiać pieniądze?

Fundacje, podobnie jak stowarzyszenia, to podmioty należące do sektora tzw. NGO’s (ang. Non-Governmental Organizations). Ich zasadniczym celem jest realizacja celów społecznie użytecznych. Czy można wykorzystać tę formę prawną do zarabiania pieniędzy, a jeżeli tak to na jakich warunkach?

27.02.2024

Jakie PKD wybrać dla sklepu internetowego?

Polska Klasyfikacja Działalności, czyli PKD, to ustrukturyzowany system oznaczeń pozwalających na maksymalnie precyzyjne zidentyfikowanie rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę. Jest wykorzystywana do celów statystycznych, ale także w procesie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej – na potrzeby określenia profilu działalności firmy.

19.02.2024

Upoważnienie a pełnomocnictwo – czym się różnią?

W języku powszechnym terminów upoważnienie i pełnomocnictwo zwykle używa się zamiennie i są one odnoszone do możliwości podejmowania działania w imieniu innej osoby. W rzeczywistości obie instytucje więcej dzieli, niż łączy. Czym jest upoważnienie, a czym pełnomocnictwo?

19.02.2024

Likwidacja fundacji – jak przebiega proces likwidacji fundacji?

W Polsce w 2022 roku działało nieco ponad 100 tysięcy organizacji typu non-profit, choć z roku na rok statystyki te ulegają dosyć znacznym zmianom. Kiedy działalność takiego podmiotu okazuje się nierentowna lub traci uzasadnienie celowościowe, jego członkowie powinni podjąć decyzję o likwidacji fundacji. Jak wygląda likwidacja fundacji krok po kroku?

15.02.2024

Umowa dystrybucyjna – co warto o niej wiedzieć?

Dotarcie do jak największego segmentu klientów znacząco zwiększa szansę na sukces przedsiębiorstwa. Działanie rynkowe czy marketingowe na własną rękę nie zawsze przynoszą jednak zadowalające rezultaty. Rozwiązaniem tych problemów może być umowa dystrybucyjna. Co należy wiedzieć o umowie dystrybucyjnej. Kiedy jej zawarcie może prowadzić do naruszenia prawa i jak się od tego uchronić?